تعطیلی تجاری بانه

?هشدار
مسئولین ارشد استان کردستان ,
شهر بانه برای ۱۸مین روز در تعطیلی تجاری به سر میبرد .

✴️ بهمن علی‌پور از مدیران تلویزیون اینترنتی روژمدیا در مصاحبه با دکتر شاهوباقری کارشناس حوزه کسب‌و‌کار در خصوص (آسیبها و فرصتها)ی بسته شدن مرز #بـــانـــه و سایر مرزهای مشابە مباحث کلیدی ای را مطرح کرد .

??علیپور در خصوص تبعات بازبودن مرز کردستان گفت , با توجه به آماری که محسن بیگلری نماینده بانه با عنوان (وابسته بودن ۸۰% کسب‌وکارها در بانه به مرز ) مطرح کرده است :
۲ مسئله مهم و غیرقابل انکار وجود دارد
✖️۱ : از طرفی خطرناک بودن انسداد یکباره مرز ی که مردم بانه و مریوان دهها سال قبل , آینده تجاری مالی خود و خانواده‌شان را نسبت به آن پایه ریزی کرده اند .
✖️۲ : از طرفی لزوم اجرای سیاست‌گذاری کلان سال ۹۷ در خصوص حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی
? جناب باقری به نظر شما آیا واردات از مرز همیشه به ضرر کشور خواهد بود ؟
??قطعا واردات سبک‌های مختلفی دارد
اما متاسفانه فرصت بزرگی به نام ” منطقه آزاد تجاری ” در استان کردستان صرفا یک کلاه تبلیغاتی دوران انتخابات و یک شیرینی روی میز مدیران به شمار میرود , نه یک راه نجات اقتصادی کشور و استان .
?باقری افزود : چین که سومین اقتصاد بزرگ جهان است , بیش از ۵۰ منطقه آزاد تجاری دارد و بخش بسیار عظیم از قدرت اقتصادی اش را مدیون همین مناطق آزاد تجاری‌ست که متاسفانه در کشور ما کردستان همچنان از آن محروم می‌باشد . منطقه آزاد تجاری با یک سامان دهی صحیح میتواند بهترین منبع تامین مواد اولیه برای ایجاد زیرساخت های صنعتی و تولیدی باشد و بجای یک تهدید , یک فرصت بزرگ قلمداد شود .
?باقری گفت : دهها مثال عینی وجود دارد که کارخانه های داخل , مانند خودرو سازها و تولید کننده‌گان محصولات الکترونیکی و الکتریکی و… , مواد خام را از خارج از کشور تهیه و صرفا در داخل مونتاژ میکنند , این هم نوعی تولید داخلی‌ست که کارگر ایرانی رویش امرار معاش میکند و مادر و پشتوانه این صنعت مونتاژ را هم میتوان همان مــرز نامبرد… در کنار ایجاد این بستر , و در قالب منطقه آزاد زندگی مردم بومی هم دچار اختلال نخواهد شد .
? علیپور در پایان با ابراز تاسف به بوجودآمدن بحران در دهک پایین جامعه مرزنشین اشاره کرد و افزود , درست است که قشری از مردم که مستقیما کسب و کار تجاری داشته اند اکنون ذخیره ای (هر چند محدود) برای گذران این روزهای سخت دارند ?اما با توجه به اینکه قشر ضعیف مردم مرزنشین و کولبران و قشر کارگری , زندگیشان به نان و معاش روز و گردش این بازار مرزی وابسته بوده ,
اکنون با بحران جدی در زندگی و خانواده مواجه شده اند و متاسفانه برخی از همین خانوارهای ضعیف رو به فروپاشی نهاده‌اند . لازم است دولت در سیاست های اجرایی‌اش در مناطق مختلف تصمیم گیری های مختلفی اتخاذ کند , نه یک سیاست خاص را در هر شرایطی بدون در نظر گرفتن تفاوتها اجرا نماید .

? تلویزیون اینترنتی روژمدیا?کردستان

             www.rozhmedia.com

???ئێمە دەنگی کوردین ???

مطالب مرتبط

متن خود را وارد نماید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *